سیستم نظارت تصویری از گذشته تا کنون مسیر طولانی طی کرده است. اولین سیستم نظارت تصویری توسط سه مهندس آلمانی طراحی و در سال 1942 برای نظارت بر پرتاب موشک استفاده شد و نرم افزاردوربین مداربسته از موجبات آن است. و اولین سیستم دوربین نظارت تصویری در اواخر دهه 1940 در ایالات متحده نصب شد. از آن به بعد و تا سال 2014 بیش از 245 میلیون دوربین فیلمبرداری در سراسر جهان در حال استفاده بود.
با توجه به سابقه طولانی این سیستم ها، تحولات و پیشرفت های بسیار زیادی در این حوزه صورت گرفته است. اطلاع از این پیشرفت ها و آخرین دستاوردها و تکنولوژی ها در سیستمهای نظارت تصویری می تواند کمک شایانی به مدیران و کارشناسان در انتخاب و پیاده سازی یک سیستم نظارت تصویری داشته باشد و در این میان نرم افزار دوربین مداربسته بسیار با اهمیت می باشد.

نظارت تصویری

تجهیزات سیستم نظارت تصویری دقیقا چیست؟!

تجهیزات سیستم نظارت تصویری را بیشتر بشناسید!


تجهیزات اصلی لازم برای سیستم نظارت تصویری شامل دوربین هایی برای ضبط تصاویر و پردازش تصویر و نوعی دستگاه ضبط یا سرویس نظارت است. از جمله تجهیزات جانبی نیز بلندگوهای صوتی یک و دو طرفه هستند که هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می کنند.

وقتی صحبت از دوربین های نظارت تصویری می شود، دو نوع دوربین اصلی وجود دارد. در بین این دو دسته نیز گزینه های مختلف وجود دارد که می توانید انتخاب کنید. دو نوع دوربین نظارتی موجود، دوربین آنالوگ و دوربین دیجیتال (IP) هستند. سیگنال های ارسالی از یک دوربین آنالوگ را می توان با دستگاه DVR ضبط کرد و همپنین استفائه از نرم افزار پلاک خوان دژبان همچنین می توان آن را به سیگنال دیجیتال تبدیل و در رایانه ذخیره کرد. اما سیستم های نظارتی مبتنی بر IP شامل دوربین تحت شبکه، سرور ذخیره سازی یا دستگاه NVR و نرم افزار مشاهده زنده تصاویر می باشد.

از طرف دیگر، دوربینlrm;های تحت شبکه یا IP بسیار کاربر پسندتر از دوربین های آنالوگ هستند. دوربین های نظارت تصویری IP از یک سیگنال دیجیتال برای انتقال تصاویر استفاده می کنند بنابراین نیازی به تبدیل سیگنال ندارند. این امر باعث سهولت در ذخیره اطلاعات در رایانه می شود. همچنین می توان از تکنولوژی وایرلس برای انتقال تصاویر در دوربین های IP استفاده کرد. وضوح دوربین دیجیتال نیز بیشتر از دوربین آنالوگ است. تصاویر دیجیتالی با حداکثر 11 مگاپیکسل در دسترس هستند که خواندن پلاک ها را امکان پذیر می کند. اما حتی با بهترین دوربین آنالوگ، هرگز نمی توانید پلاک بخوانید.الگوریتم های یادگیری هوش مصنوعی کاملاً متفاوت عمل می کنند. سیستم های الگوریتم یادگیری در ابتدا به صورت یک صفحه خالی شروع به کار می کنند. سپس بعد از چندین هفته اتصال به دوربین معین، شروع به هشدار می کنند. در آن بازه زمانی آغازین، سیستم در حال یادگیری رویدادهایی است که در روز، شب، در طول هفته، آخر هفته و هر ساعت از شبانه روز به صورت طبیعی رخ داده است. پس از چندین هفته، سیستم شروع به صدور هشدار درباره رفتارهایی در صحنه می کند که قبلاً آنها را ندیده است یا با آنچه در آن بازه زمانی برای آن روز هفته مشاهده کرده مطابقت ندارد.

یک مثال که مفید بودن این روش را نشان می دهد: در یك فرودگاه بزرگ بین المللی با هدف مشاهده كودكانی كه در حال چرخیدن روی چرخ فلكی بودند، سیستم نظارت تصویری هوشمند با بهره گیری از الگوریتم یادگیری نصب شد. در نصب اولیه، سیستم به مردی هشدار داد كه ساکی كوچك را از چرخ فلك برداشت و آن را درون یك ساک خالی بزرگتر قرار داد. این مرد مورد بازجویی قرار گرفت و متوجه شدند که چمدان های داخل چمدان بزرگتر متعلق به او نیست و او بخشی از حلقه ای است که مرتباً برای سرقت چمدان ها از این طریق به فرودگاه می آمد.

از آنجا که فرودگاه هیچ تصوری از وقوع این اتفاق نداشت، بنابراین به هیچ وجه نمی توانستند یک الگوریتم رفتار ثابت برای این موضوع خریداری کنند.سومین نوع تحلیل، تشخیص چهره است. از سیستم های تشخیص چهره در سیستم نظارت تصویری می توان برای کنترل دسترسی یا کمک به شناسایی دوست یا دشمن استفاده کرد. همچنین می توان از سیستم تشخیص چهره برای تحقیقات بیشتر استفاده کرد.

سیستم های تشخیص چهره معمولی، نقاط موجود در صورت را با نمونه ذخیره شده در یک پایگاه داده مطابقت می دهند. اگر چهره با یک رکورد مطابقت نداشته باشد، سعی می کند از بهترین تصویر موجود از آن شخص، رکورد جدیدی ایجاد کند. این سیستم ها قادر به ایجاد تطابق یک تصویر به صورت real time در برابر تصاویر بیشماری هستند. آخرین نسخه از سیستم های تشخیص چهره، نقشه های 3 بعدی چهره ها را به صورت real time ساخته و آنها را با یک پایگاه داده واقعاً گسترده مقایسه می کند. یکی از تولیدکنندگان ادعا می کند که این سیستم می تواند افراد را در زمان واقعی با یک پایگاه داده تصاویر به اندازه یک کشور (میلیون ها رکورد) مطابقت دهد.

اما سیستم های تشخیص چهره سنتی، به صحنه هایی با نور مناسب و زمینه های نسبتاً ایستا نیاز دارند.

سیستم های جلوگیری از سرقت چگونه اند؟!
سیستم های جلوگیری از سرقت زا بیشتر بشناسید!

جلوگیری از سرقت و فعالیت های غیرقانونی: هدف اولیه نصب دوربین های نظارتی این است که به عنوان بازدارنده برای ان، مجرمان، فعالیت های غیرقانونی و جنایی عمل کند. دوربین های امنیتی در آپارتمان ها، مدارس، دانشگاه ها، دفاتر، فروشگاه ها، مراکز امنیتی، اماکن عمومی و. کاربرد دارند. این دوربین ها فعالیت های مشکوک را نظارت می کند؛
نظارت تصویری


نظارت بر مراکز داده و IT : امنیت مانیتورینگ در مراکز داده و فناوری اطلاعات در عصر رایانه بسیار مهم است. هر شرکت تجاری، بنگاه بزرگ و اداره دولتی و حتی کسب و کارهای کوچک و متوسط برای نظارت بر حرکت پرسنل مجاز، و سایر کارکنان فناوری اطلاعات و جلوگیری از خرابکاری یا سرقت دستگاه های ذخیره سازی مهم، داده ها و سایر فایل های دیجیتال، سیستم های دوربین مدار بسته با تکنولوژی پیشرفته و جامع در این مراکز نصب می شوند.

مدیریت ترافیک شهری و جاده های بین شهری:امروزه برای ثبت تخلفات جاده ای و کنترل بر روان بودن ترافیک شهری و بین شهری و موارد امنیتی، ثبت پلاک اتومبیل ها و. استفاده از سیستم های نظارت و پایش تصویری ضروری است.